Situacije visokog rizika za kockare su one koje mogu značajno povećati verovatnoću razvoja problema s kockanjem ili pogoršanje već postojećih problema. Ove situacije često uključuju specifične okolnosti ili okruženja koja mogu dovesti do povećane sklonosti ka kockanju ili otežati kontrolu nad kockarskim ponašanjem. Razumevanje ovih situacija i njihovih potencijalnih uticaja može pomoći u prepoznavanju i upravljanju rizicima, kao i u razvijanju strategija za prevenciju i intervenciju u slučaju problematičnog kockanja.

Evo nekoliko ključnih situacija visokog rizika za kockare:

 Finansijska kriza- Kockari sa finansijskim problemima mogu koristiti kockanje kao način da pokušaju da reše svoje dugove ili da pobegnu od finansijskog stresa. Ovo može dovesti do još većih dugova i problema. Kockanje sa ciljem da se reše već postojeći dugovi je vodeći simptom kod patolškog kockanja.
 Porodični problemi -Sukobi u porodici ili napetosti u odnosima mogu povećati stres i pritisak, što može navesti kockare da se okrenu kockanju kao načinu izlaza Takođe, nedostatak podrške od porodice i prijatelja može povećati osećaj izolacije i očaja, što može pogoršati problematično kockanje.
 Stres i životne krize- Situacije kao što su gubitak posla, smrt voljene osobe, razvod, ili druge velike životne promene mogu povećati stres i osećaj gubitka kontrole, što može dovesti do kockanja kao mehanizma suočavanja. Usled nemogućnosti osobe da se prilagodi novonastalim životnim okolnostima, ona beži
iz ralnosi kroz kompulzivno kockanje, konzumiranje alkohola ili psihoaktivnih supstanci.
 Mentalno zdravlje- Osobe koje pate od mentalnih poremećaja kao što su depresija i anksioznost mogu koristiti kockanje kao način suočavanja i bega od ovih osećanja. Posledično, dolazi do razvoja patološkog kockanja koje samo uvećava već postojeće probleme sa anksioznošću ili depresijom.
 Društveno okruženje-Prijatelji, porodica ili društvena grupa koja promoviše ili normalizuje kockanje može povećati sklonost pojedinca ka kockanju. Kako bi se preveniralo patološko kockanje ili recidiv, važno je izbagavti okruženje koje poziva na kocku.
 Poslovi povezani s kockanjem- Ako je osoba zaposlena u industriji kockanja ili ima poslovne veze sa kockanjem, može biti izložena većem riziku zbog konstantne izloženosti.
 Praznici i specijalne prilike: Tokom praznika, rođendana ili drugih društvenih događaja, kockanje može biti predstavljeno kao zabava ili način za proslavu što može dovesti do prekomernog kockanja. Odredite siuacije u kojima je vaša potreba za kockanjem intenzivna i rangirajte ih.
 Kada imam neprijatne emocije
 Kada sam u društvu prijatelja
 Kada mi je dosadno
 Kada imam određeni problem
 Kada prolazim pored kladionice
 Kada imam teškoće u emotivnoj vezi
 Kada imam novca kod sebe
Zatim, pokušajte da osmislite i zapišete moguća rešenja za situacije sa prethodnog spiska koje ste najviše rangirali. Neka potencijalna rešenja budu jasna i konkretna. Na primer- Kada imam neorijane emocije, pisaću dnevnik/ treniraću…

Literatura:
Lažetić, G. & Mladenović, I. (2014) Zavisnost od kockanja. Beograd: Čigoja
štampa