Kogniticno bihejvioralna terapija je vrlo uspešna prilikom lečenja patološkog kockanja zbog čega je i dominantan pristup lečenju. Cilj ove terapije je menjanje načina na koji pacijenti razmišljaju o kockanju kao i modifikovanje pogrešnog i neprilagođenog ponašanja. Važno je neosuđivati ove klijente i usredsrediti se na njihove snage kao što su socijalna podrška i adaptivan stil prevladavanja.
CBT tehnike koje se koriste u radu s zavisnicima su:
- Edukacija o patološkom kockanju- kockarima se objašnjava priroda kockanja kao i zablude koje su povezane sa kockanjem. Upoznavanje sa principima lečenja dovodi do veće motivacije i smanjuje otpore prema lečenju i terapeutu.
- Učenje socijalnih veština- podrazumeva učenje ispoljavanja emocija, kontrolisanja impulsa kao i konstruktivnog rešavanja problema.
- Tehnike za kontrolu impulsa- identifikuju se okidači tj. faktori koji dovode do pojave patološkog kockanja i uspostavlja se kontrola nad takvi ponašanjem
- Modifikacija ponašanja kroz nagrađivanje i kažnjavanje- u dogovoru sa zavisnikom se na prihvatljiv način nagrađuje poželjno, a kažnjava neželjeno ponašanje.
- Kognitivna restrukturacija- preispituju se nelogična i iracionalna uverenja i menja se način razmišljanja zavisnika. (npr. Uverenja klijenta da može predvideti dobitak na kocki). Takođe, identifikuju se kognitivne greške tj. Greške u razmišljanju koje odvode kockara u zavisnost.
Pored menjanja uverenja i načina razmišljanja, ovaj terapeutski pravac obuhvata i bihejvioralnu komponentu, a njena osnovna tehnika je funkcionalna analiza. Analiziraju se okidači koji dovode do impulsivnog (zavisničkog) ponašanja sa ciljem prevencije takvih događaja. Klijenti zajedno sa terapeutom planiraju sopstvene aktivnosti i svoje slobodno vreme kako ga ne bi proveli na destruktivan način tj. kockajući se. Planirane aktivnosti trebaju da pričinjavaju zadovoljstvo kako bi odvratile zavisnika od kockanja (druženje sa prijateljima, gledanje utakmice i slično). Dakle, potrebno je kod klijenta razviti supstitutivna ponašanja koja mogu da oslabe žudnju za kockanjem. Takođe, važno je napraviti plan u slučaju krize što podrazumeva niz različitih tehnika poput relaksacije, veština samokontrole i odlaganja trenutnog zadovoljstva (,,još samo danas neću kockati”).
Suština opisane CBT terapije je preispitati svoj način razmišljanja prema kockanju kao i naučiti kako se izboriti sa porivom prema kockanju. Primena CBT-a moguće je samo kod onih pacijenata koji su motivisani i prihvataju sopstveni problem kao i lečenje od istog.
Literatura:
Lažetić, G. & Mladenović, I. (2014) Zavisnost od kockanja. Beograd: Čigoja štampa
Daley, D. C., & Marlatt, G. A. (2006). Overcoming your alcohol or drug problem. Effectivee recovery strategies: Therapist Guide. Oxford University press.